Nebezpečí v řemíncích k chytrým hodinkám a fitness náramkům? Tohle byste měli vědět

žena s chytrými hodinkami

Chytré hodinky a fitness náramky jsou v posledních letech čím dál větším hitem. A mnoho lidí si je kupuje se silikonovým řemínkem, který je pohodlný a odolný. Ale není řemínek jako řemínek. Vědci teď odhalili, jak moc mohou některé ublížit.


Vědci se pustili do obsáhlého zkoumání různých řemínků k nositelným zařízením, tedy typicky chytrým hodinkám a náramkům. Můžete si k nim pořídit sice kovový řemínek, kožený nebo látkový. Ale spousta lidí dává přednost silikonovému, který je praktický, odolný, příjemný na nošení a celkem i levný.

Jenže málokdo tuší, z čeho se takový řemínek vyrábí. A právě zveřejněná vědecká studie odhalila, že u mnoha z nich nejde o nic, co byste na svém těle dlouhodobě chtěli nosit. Ostatně, už jen její název mluví za vše: Presence of Perfluorohexanoic Acid in Fluoroelastomer Watch Bands (Přítomnost kyseliny perfluorohexanové ve fluoroelastomerových řemíncích hodinek).

Věčné chemikálie

Vědci zkoumali mnoho různých řemínků k chytrým hodinkám a fitness náramkům, které jsou vyráběny z takzvaného fluoroelastomeru. Pokud zavítáte například na Wikipedii, pak se dozvíte, že se jedná o “ syntetické polymery založené na fluorovaných uhlovodících“.

pásek k chytrým hodinkám

Důvodem, proč se často používají právě k výrobě náramků a řemínků je, že mají vysokou chemickou odolnost. Jenže zároveň často obsahují vysoké koncentrace toxických látek. Vědci v nich zaznamenali zejména látky s označením PFAS (per- a polyfluoralkylové látky).

To jsou takzvané věčné chemikálie, které se po vyhození produktu jen špatně rozkládají. Nebo se nerozloží vůbec. Velmi tedy zatěžují přírodu a jejich likvidace je náročná.

Riziko i pro zdraví

Pokud nemáte až tak ekologické cítění a říkáte si, že je vám stav naší planety ukradený, pak byste ale přesto měli zpozornět. Pokud jsou tyto chemikálie dlouhodobě v kontaktu s vaším tělem, prokazatelně se dostávají i do něj. Pokud navíc s takovým páskem cvičíte, jsou póry kůže roztažené a látky mají do vašeho organismu doslova volný průchod.

Nošení pásků vyrobených z fluoroelastomeru je tedy velkým zdravotním rizikem. A i když je řešením takový pásek vyhodit a pořídit si jiný, vyrobený z bezpečných látek, tak přesto se kontaktu s fluoroelastomery bohužel nejspíš nevyhnete.

Jedná se totiž o velmi oblíbené látky, které se používají třeba při výrobě nepromokavého oblečení, jsou na pánvích s nepřilnavým povrchem a tak dále.

Jediným řešením je tak zajímat se, z čeho jsou řemínky vyrobené a pořizovat si jen ty bezpečné. A vyhýbat se pokud možno předmětům, které nám mohou škodit. Což je ale dnes už takřka nemožné.

Jaký řemínek k hodinkám nosíte?

Zdroj: Freepik, Environmental Science & Technology Letters

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*