Meta velmi úporně pracuje na různých modelech založených na umělé inteligenci. Soustředí se jak na ty jazykové, tak i na generátory videa. A teď představila revoluční novou architekturu LCM – velké konceptuální modely.
O jazykových modelech se kvůli jejich architektuře často hovoří jakožto o LLM. To znamená, že jsou schopny hlubokého učení a sdílejí základ s generativní AI. Je na nich postaven třeba i populární chatGPT. Ale budoucnost je dost možná jinde.
Společnost Meta (vlastnící Facebook, WhatsApp nebo Instagram) nyní uvedla svou novou architekturu, jíž se říká LCM a jedná se o velké konceptuální modely. Pro laika to zní jako totéž, ale rozdíl je tu propastný.
Velké konceptuální modely totiž mají potenciál zkvalitňovat umělou inteligenci a hlavně mohou její schopnosti přibližovat našim. Učí ji totiž lépe přemýšlet o světě.
Velkou výhodou LCM je, že pracuje nejen s tokeny, ale i s většími celky. Výsledkem je lepší porozumění a takřka abstraktní myšlení. Tyto koncepty umožňují AI nejen přesněji odpovídat na naše dotazy, ale i nám více porozumět – a poskytovat tak kvalitnější odpovědi.
A protože je to velmi složité, možná tomu spíš porozumíte ve videu níže.
Každopádně jde o velký posun v oblasti AI a náznak toho, jak se bude nadále vyvíjet. Prozatím je to rozhodně ku prospěchu uživatelů a jedná se o další fascinující pokrok na poli AI.
Přidejte odpověď